środa, 2 listopada 2011

List do zimnych krajów

a więc piszę dzisiaj
gdy jesień napiera na szyby
żółtymi i czerwonymi ognikami
dogorywających liści

nad cmentarzem fruwają
wniebowzięte dusze
łopot ich bladych sukienek
mylę ze skrzydłami ptaków
a to ci których już nie ma
z zapachem chryzantem
odlatują w zaświaty

a więc piszę pospieszny list
na który już nie ma kto czekać
zasypane ziemią oczy
nie rozróżnią słów

a jednak piszę
i dopiero dzisiaj
powierzam cię ciszy

11 komentarzy:

 1. Chciałem zauważyć, że mężczyzna rozpięty na tarczy zegara to Prometadeusz we własnej osobie. W odróżnieniu od Prometeusza, został przykuty nie za kradzież ognia i przekazanie go ludziom, a wyłącznie po to, by pracował w kieracie Firmy. Prawdopodobnie jest copywriterem, może dziennikarzem, może recenzentem Zamiast sępa wyjadającego mu wątrobę, mamy tu kruki, będące alegorycznym przedstawieniem wydawców i redaktorów naczelnych, szefów działów. Wyrywają biedakowi z trzewi jeszcze ciepłe teksty i natychmiast każą szykować kolejne, do następnego numeru. Blady z wyczerpania Prometadeusz musi pracować po godzinach, nie może pójść do domu, by odpocząć na kanapie i zregenerować siły: przykuty do miejsca i czasu jak niewolnik, musi pracować, choćby niewyspany i nieprzytomny. Wielki zegar przypomina, że nieuchronnie i bezlitośnie zbliża się termin zamknięcia kolejnego numeru. W tym samym momencie jego dzieci powoli zapominają twarz ojca, a żona coraz częściej wpada na kawę do sąsiada z dołu i zostaje u niego coraz dłużej. Wraca potem lekko zarumieniona, z włosami w nieładzie i z nieobecnym uśmiechem na twarzy przypala kotlety schabowe.

  Ciężki jest los Prometadeusza, marne perspektywy i życie krótkie. Pomyśl o tym, czytelniku, ilekroć przy śniadaniu sięgniesz po świeżą gazetę, albo gdy w godzinach pracy będziesz przeglądał internetowe portale informacyjne.

  OdpowiedzUsuń
 2. GM,
  spotkałam wczoraj na schodach zarumienioną kobietę z rozwianymi włosami. właśnie wracała od sąsiada do siebie, żeby zrobić kotlety, bo miałą nadzieję, że Prometadeusz zwabiony zapachem róci do domu, zamiast iść do baru z kolegami, tak jak to sobie dzień wczesniej zaplanował. tym samym mistyfikacja została odtajniona: on nie pracuje, tylko się włóczy po barach! więc cóż jej pozostało... jakoś się chciała pocieszyć ;-))

  OdpowiedzUsuń
 3. Niewykluczone, że moja i twoja Zarumieniona to ta sama osoba. Jeśli tak, to Prometadeusz powinien za wszelką cenę wyrwać się z okowów, zanim będzie za późno i Zarumieniona zamiast w panierce obtacza kotlety w arszeniku. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. GM,
  to musiała być ta sama Zarumieniona, ale była smutna, że Prometadeusz się często spóźnia. a skąd Ty tak wiele wiesz o życiu Prometadeusza? pewnie razem chodzicie do baru ;p natychmiast go odeślij do domu!

  OdpowiedzUsuń
 5. Obiecuję, że jak tylko go spotkam, wtedy natychmiast, co w mowie mięszczyzn znaczy - natychmiast po czwartym piwie, skieruję go do domu. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. a ja o czym innym..ja o wierszu. bo wlaśnie tak wczoraj i dzisiaj było.

  OdpowiedzUsuń
 7. GM,
  niech po drodze kupi kwaitka, wówczas Zarumieniona znów w nim ujrzy swojego rycerza na białym koniu ;-))

  El,
  dopadł mnie nastrój tych świąt... myślę, że zmarłym trzeba pozwolić odejść, choć czasem to trudne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zauważę tylko - piękny wiersz:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ptaszko,
  ukłony i pozytywna energia dla Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mnie też się podoba. Wiersz, nie jesień ;). Wczoraj ocieplało słońce, dziś nieprzyjemni mżyło. Chyba pierwszy raz tej jesieni zaparowały mi okulary...
  Dobrze sobie poczytać o chmurnej jesieni siedząc w wygodnym fotelu ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kadarko,
  kubek gorącej herbaty, fotel przy oknie i książka to mój ulubiony jesienny zestaw.

  serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń

Zblogowani

zBLOGowani.pl